A válás egy összetett folyamat, amely során számos jogi és adminisztratív lépést kell megtenni. Ha eldöntötted, hogy benyújtod a válópert, fontos, hogy tisztában legyél a szükséges lépésekkel és dokumentumokkal. Az alábbiakban összefoglaljuk, mi kell a válóper benyújtásához.
1. Házassági anyakönyvi kivonat
Az első és legfontosabb dokumentum, amelyre szükséged lesz, a házassági anyakönyvi kivonat. Ezt ingyenesen az anyakönyvi hivatalban kérheted ki vagy ügyfélkapun keresztül igényelheted meg. A kivonat igazolja, hogy a házasság jogilag érvényes. Ezen a videón részletesen megnézheted az elektronikus igénylés pontos menetét: Házassági anyakönyvi kivonat igénylése pótlása online
2. Személyazonosító okmányok
A válóper benyújtásához szükséged lesz érvényes személyazonosító okmányokra, mint például a személyi igazolvány vagy útlevél, lakcímkártya, adóazonosító jel kártyádra (adókártya). Ezek szükségesek a személyazonosságod igazolásához és az illeték megfizetésének előírásához.
3. Keresetlevél
A válóper benyújtásához egy formanyomtatványon írt keresetlevelet kell írnod, amelyben részletezed a válás okait és körülményeit. A keresetlevél tartalmazza a következőket:
- A felek személyes adatai (név, lakcím, születési idő, stb.)
- A házasság megkötésének dátuma és helye
- A válás okai
- A gyermekekkel kapcsolatos kérdések (ha vannak közös gyermekek)
- A vagyonmegosztásra vonatkozó javaslatok
A keresetlevél formanyomtatványt letöltheted a birosag.hu oldalról.
Ez a nyomtatvány egyaránt használható:
- a házasság közös megegyezésen alapuló és
- nem közös megegyezésen alapuló felbontásának kérelmezése esetén.
4. Gyermekekkel kapcsolatos dokumentumok
Ha vannak közös gyermekek, szükséges bemutatni a gyermekek születési anyakönyvi kivonatait, valamint azokat a dokumentumokat, amelyek a gyermekelhelyezéssel, gyermektartással és láthatással kapcsolatosak. Fontos, hogy a gyermekek érdekeit szem előtt tartva készüljön el minden szükséges irat.
Ha a házasság felbontását közös megegyezés alapján kéri, a keresetlevélhez csatolni kell a Ptk. 4:21. § (3) bekezdésében meghatározott valamennyi kérdésben a felek közös álláspontját tartalmazó megállapodást, ha ez a keresetlevél előterjesztésekor már rendelkezésre áll.
5. Vagyonmegosztási nyilatkozat
A válás során a közös vagyont meg kell osztani. Ehhez szükséges egy vagyonmegosztási nyilatkozat, amelyben részletesen felsorolod a közös vagyontárgyakat, ingatlanokat, pénzügyi eszközöket és azok megosztására vonatkozó javaslatokat.
6. Költségek és illetékek
A válóper benyújtásakor illetéket kell fizetni, amelynek összege a válás bonyolultságától és a bíróság előírásaitól függ. Fontos, hogy előre tájékozódj a pontos költségekről és készítsd elő a szükséges összeget.
A házassági bontóper esetében törvényben megállapított illetéket kell fizetni. A házassági bontóper illetéke 30 000 forint.
Az illeték megfizetése az alábbi módokon történhet:
- illetékbélyeggel,
- az Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer alkalmazásával;
- a törvényszék Magyar Államkincstárnál vezetett illetékbevételi számlájára történő átutalással;
- az állami adóhatóság számlájára pénzzel történő megfizetéssel.
7. Ügyvéd vagy jogász segítsége
Amennyiben a nyomtatvány kitöltéséhez segítséget kívánsz igénybe venni:
- a lakóhelye, székhelye, munkahelye szerinti vagy a perre illetékes járásbíróságon, ügyfélfogadási időben (ügyfélsegítő nap) keresetét szóban is előadhatja, melyet a bíróság jegyzőkönyvben vagy az erre rendszeresített nyomtatványon rögzít; az ügyfélsegítő nap pontos időpontjáról a bíróságok központi internetes honlapján tájékozódhat;
- a nyomtatvány kitöltéséhez a fővárosi- és megyei kormányhivatalok ingyenes jogi segítségnyújtási támogatást nyújtanak.
Ha úgy érzed, hogy bonyolultabb az ügyed, kérd a válóper előkészítéséhez és lefolytatásához tapasztalt ügyvéd vagy jogász segítségét. Az ügyvéd segíthet a dokumentumok megfelelő elkészítésében, tanácsot adhat a jogi kérdésekben és képviselhet a bíróság előtt.
Tudd meg, mi az a 15 kérdés, amit az ügyvédnek fel kell tenni, mielőtt megbíznád
Összegzés
A válóper benyújtásához szükséges dokumentumok és lépések alapos előkészítést igényelnek. A házassági anyakönyvi kivonat, személyazonosító okmányok, keresetlevél, gyermekekkel kapcsolatos dokumentumok, vagyonmegosztási nyilatkozat és a költségek rendezése mind fontos elemei a folyamatnak. Ha bizonytalan vagy a teendőkben, érdemes ügyvédhez fordulni, hogy biztosan minden szükséges lépést megtegyél.
Válás Kultúra Magazin
Van már tapasztalatod a válással kapcsolatban? Esetleg van gondolatod, amit szívesen megosztanál másokkal is? Küld be szerkesztőségünkbe a magazin@valaskultura.hu e-mail címre.
Történetedet álnéven vagy név nélkül is beküldheted, kérésedre a cikkben nem jelenítjük meg. – Fleischer Gabriella – Válás Kultúra Magazin alapítója